[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4688: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4690: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4692: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
eaglecircle.org • Виж темата - Червеният Път

Червеният Път

За това как са битували индианците, дали са били културни или просто "див народ - ходят голи, ядат хора"

Модератор: Black Wolf

Re: Червеният Път

Мнениеот heyoka » Чет Мар 19, 2009 2:32 am

Възможно е и да греша...
Аватар
heyoka
кандидат член

Мнениеот Крис » Чет Мар 19, 2009 11:49 am

Мдааааа, съвсем се изкриви хубавата тема... Хайде, момчета (и момичета) - нека бъдем приятели(цитирам котарака Леополд, като поздрав към наборите :lol: )!
Не е станало кой знае какво, дайте да се структурираме и да си се върнем към същината на темата. Най-малкото - не подхожда именно в тема, като Червеният Път да се разстройваме от подобни реплики и дуплики. Те звучат, като извадени от парламента, например или друго място, където си общуват недобронамерени и противни люде.
Това е за мен Червеният Път - да имам добро отношение.
А, за вас?
Аватар
Крис
член от кръга

Мнениеот десика » Чет Мар 19, 2009 12:38 pm

Ами и аз това казах по-нагоре.Че за мен Червеният Път е доброта.Ама истинска.А такива неприятни изказвания тровят душата и човек малко или много започва да става груб,защото пък в противен случай изглежда овчедушен и малодушен.И се започва лавина от негативизъм и заяждане.
Толкова хубави и ценни неща се написаха тук преди да се започне с това.Хайде да продължи пак така!
We can only be what we give ourselves the Power to Be.
Аватар
десика
кандидат член

Мнениеот Black Wolf » Чет Мар 19, 2009 1:38 pm

Червеният път е много неща. И доброта, и скалпове, одрани от жив човек... Всичко това е част от него.

В случая смятам, че разправията, особено по Интернет, е безмислено занимание. Ако беше в натура щеше да е много по-интересно. :mrgreen:

Освен това лафа на Леополд е "Ребята, давайте жить дружно!" :mrgreen: :ура:
Аватар
Black Wolf
член от кръга

Мнениеот White Horse » Чет Мар 19, 2009 3:05 pm

Брат'чед, да не излезе като заяждане от моя страна - щото не е - ама "скалповете, одрани от жив човек" не са от Червения Път; те са от Черния и това е съвсем ясно формулирано дори в разбиранията на хората от Бизоновите времена.
Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот десика » Чет Мар 19, 2009 3:26 pm

Ами щом е така,Black Wolf,идвай да ти взема скалпа,че ръцете ме сърбят да го направя още отдавна.И то на живо. :twisted: Така най-после ще вървя по Червеният Път и ще съчетая полезното с приятното. :ура:
Аватар
десика
кандидат член

Мнениеот Black Wolf » Чет Мар 19, 2009 3:36 pm

Брат'чед, май си прав. Но Червения и Черния път са взаимосвързани, в смисъл, че са части от цялостта на света. Като Ин и Ян примерно... Поне аз така го схващам.
Аватар
Black Wolf
член от кръга

Мнениеот dakota » Чет Мар 19, 2009 4:40 pm

Когато някой започне да ми разправя за висшото добро и за добрината като добродетел в хората,незнам защо ама, нещо сериозно започвам да се съмнявам в искренноста на подобни изказвания. :wink:
Нещата от живота са ми показали,че най-големите поразии могат да дойдат именно от такива "доброжелатели" с техните "добри намерения".
Няма идеални хора,няма и идеално щастие!
А иначе,да и аз ценя Доброто!Дори ми харесва да го проявявам.Само,че НЕ на всяка цена. :|
Аватар
dakota
член от кръга

Мнениеот White Horse » Чет Мар 19, 2009 5:35 pm

Надявам се, че тук не става въпрос за това да си проповядваме един другиму! Вярвам обаче и че не сме се хванали да пишем в този форум с цел да се заяждаме един с друг, да си "чешем крастите"!

Червеният Път наистина може да бъде - и Е - много неща. Да, той е неизменно свързан с Черния Път... може би нещо като Ин и Ян; така да бъде.

На пръв поглед е лесно да се говори на тема като Червения Път, защото тя изглежда достатъчно ясно формулирана, обяснена в книги и не само в книги, нагласена, етикирана... Всъщност никак не е лесно. Ала пък си заслужава. Най-малкото, защото това е нещото, което смятаме, че следваме... което изразява нашите собствени човешки позиции, ценностни схващания, идеали дори... (Поправете ме, ако греша.)

Червеният Път със сигурност означава свобода и естественост. Това са нещата, които съвременната цивилизация, светът на уашичу или както там наречем действителността си, като че ли ни е отнела в най-голяма степен. Нека обаче не бъркаме свободата и естествеността с грубото отношение към отсрещния в името на "честно заявената (собствена) истина"! Свободният човек може да си позволи да се държи спокойно, търпеливо и достойно. Никъде не е казано, че или сме добронамерени, или сме естествени. Бялата Бизонова Девица учи на добро отношение. Старейшините повтарят същото. Нали помните - "Няма никаква тайна..."
Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот Крис » Чет Мар 19, 2009 5:46 pm

За Леополд си абсолютно прав, обаче, аз съм го гледала (и) дублирано...
При това, не исках да го изпиша грешно, та ти да ме поправиш, Черни Вълко... :oops: нейсе - приемам редакцията, че даже и благодаря за нея.
И тъй - Ребята, давайте жить дружно - па скалпове, ако трябва, ще взимаме, аз имам подходящо оръжие, вие - също - със сигурност.Изображение
Е, знам, че не можем всички да сме приятели, ама не е нужно и дребнаво, и злостно да се заяждаме. (Нямам предвид Ванката тук. Той и стилът му ми допадат.... да не кажа по-силна дума Изображение)
Дайте да попушим и да се успокоим
Изображение
Хе!
Аватар
Крис
член от кръга

Мнениеот десика » Чет Мар 19, 2009 6:21 pm

Аз си нямам нож за скалпиране. :cry: :тъжен: Става ли с кухненски?

Учат ни

Древните ни учат,че мислите ни са свещени.Древните ни учат,че сърцата ни са свещени.Древните ни учат да използваме ръцете си.Древните ни учат да поемаме Дъха на Вятъра.Древните ни учат да бъдем благодарни.Древните ни учат как да вървим по Пътя.Древните ни учат да отворим сърцата си.Древните ни учат да вървим в светлина.Древните ни учат винаги да гледаме нагоре.Древните ни учат да обмисляме постъпките си.Древните ни учат да споделяме дните си.
За да посрещне утрото,Слънцето изгрява.
Ах Хо
Уиндсонг-чероки
Последна промяна десика на Чет Юли 02, 2009 4:33 pm, променена общо 1 път
Аватар
десика
кандидат член

Мнениеот White Horse » Сря Апр 01, 2009 2:38 pm

"Можете да наричате Уакан Танка с всякакви имена, които ви харесват. На английски аз го наричам Бог или Великия Дух. Ала той е Великата Тайна или Великият Тайнствен. Тъкмо това и всъщност означава Уакан Танка - Великият Тайнствен. Така е, защото не можете да го дефинирате. Той дори не е точно Той, нито пък Тя. Налага ни се да използваме такива думи, защото не можем да го наречем просто "то". Бог не е "то".

Така че наричайте Уакан Танка както ви харесва. Само не забравяйте да се обръщате към него. Той иска да говори с вас."

Матю Кинг (Noble Red Man) - оглала лакота
Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот White Horse » Сря Апр 01, 2009 2:44 pm

"Всеки трябва да открие своята собствена сила, защото всеки от нас притежава такава. Потърсете я дълбоко в себе си, научете се как да достигате до нея и след това я използвайте в съгласие с повелите на Великия Дух - за добро, а не за лошо."

Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот White Horse » Сря Апр 01, 2009 3:16 pm

"Лулата е нашето най-мощно оръжие. Тя е нашата свещена сила. Мощта й идва от Великия Дух. Лулата е посредник между човешките същества и Бога.
За да получиш Лулата - този Божи дар - трябва да си чист в сърцето, ума, тялото и душата си. И никога не забравяй, че след като изкажеш молитвите си, после ще трябва и да живееш според тях - да водиш живот според повелите на Великия Дух. Това е най-трудното."

Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот White Horse » Чет Юни 04, 2009 10:19 pm

"Осъзнах, че сиуксите почитат единния Създател и религията им се основава на правдата и доброто отношение. Тяхната Свещена шатра е истински Божи храм и ние нямаме право да забраняваме церемониите им. Разбрах, че индианците не се нуждаят от никакви мисионери. Затова пък със сигурност имат нужда от адвокати, които да защитават правата им в съда на Белия човек. Ето защо зарязах ролята си на мисионер и се залових да уча право. След няколко години станах член на адвокатската колегия на щата Северна Дакота и сега съм пожизнен юридически съветник, представител и защитник на хората от резервата Стендинг Рок.

Разбира се, другите мисионери ме отлъчиха от църквата, а индианските агенти ме мразят. Сиуксите имат възможност да плащат за работата ми съвсем малко или въобще не успяват да ми платят. Живея в проста колиба, която построих от дървесни трупи, и сам си приготвям храната. Ала аз се гордея, че посветих последните години от моя живот и всичките си усилия на този благороден и онеправдан народ."

Ендрю М. Бийд, бивш йезуитски мисионер в резервата Стендинг Рок, Северна Дакота (1927 г.)
Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот White Horse » Чет Окт 15, 2009 10:12 am

"Какво най-много харесвам у индинаците ли? О, това е индианският характер: неговата храброст - невероятна храброст - както и самообладание, неговото достойнство - истински култ към достойнството. Когато пътувах из Далечния Запад преди 30 или 40 години, старите индинаци бяха изпълнени с достойнство. Ето, това харесвам най- много - тази гордост, щедрост, смелост и благочестие, а също и отсъствието на каквато и да е дребнавост!"

Фритьоф Шуон, 1991 г.
Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот DedoTaho » Пет Окт 16, 2009 11:01 am

Време е индианците да разкрият на света това, което знаят за Природата и Великата Тайна. Аз ще ви кажа какво знам и кой съм. Ще направите добре, ако ме чуете. Имате толкова много да учите! Великата Тайна е създала всичко по много лесен начин. Животът ни е съвсем прост. Ние правим това, което искаме. Единственият закон, който трябва да зачитаме е природният закон, законът на Великата Тайна. Ние не познаваме друг. Нямаме нужда от вашата Църква. Черните Хълмове са нашата Църква. Нямаме ни най-малко нужда от Библията ви. Нашата Библия са вятърът, дъждът, звездите. Светът е една отворена Библия и ние, индианците, я изучаваме от милиони, милиони години. Ние разбрахме, че Великата Тайна направлява цялата Вселена и всичко, което е сътворила е живо. Камъните също са живи. Когато ги използваме за инипи, ние им говорим и те ни отговарят.
Матю Х. Кинг (Noble Red Man), Оглала Лакота, 80-те години

Понякога човек вярва, че е създаден за да властва и командва. Но той се лъже. Той е само част от всичко останало. Неговата роля не е да експлоатира, а да наблюдава и да ръководи. Човек няма нито власт, нито привилегии, само отговорности.
Орен Лайънс, Онондага, Пазител на Вярата на Клана на Костенурката, 80-те години

Вие искате да знаете какво представлява един истински свещен човек? Това е този, който никога не казва: “Аз съм свещен човек”. Той не ви предлага услугите се. Вие сами трябва да го потърсите и помолите за помощ. И вие винаги ще го откриете на едно и също място, сред близките му. Той не се настанява в град, за да отвори там кабинет. Когато един свещен човек се отдалечи от своето място, той губи по-голямата част от силата си. Всички свещени растения, които използва, растат там, където той винаги е живял. Той не познава тези от другите райони. Творецът така е нагодил уменията му, че той да може да черпи сили от своята непосредствена среда, а не от другаде. Хората, за които той трябва да се грижи, са тези, които живеят на същото място като него. Творецът го е поставил там и той им дава помощта си. Ето какво представлява един истински свещен човек.
Луис Фармър, Онондага, 1986 г.

Оставете ни да живеем в мир и хармония, за да можем да поддържаме равновесието на Земята и на целия живот. Това може да се постигне единствено чрез молитви и размисъл.
Томас Баниякия, Хопи, 80-те год.
We do not inherit the earth from our ancestors, we borrow it from our children.
Аватар
DedoTaho
член от кръга

Мнениеот heyoka » Съб Окт 17, 2009 2:58 am

Frithjof Schuon ("The Feathered Sun")
Възможно е и да греша...
Аватар
heyoka
кандидат член

Мнениеот White Horse » Чет Ное 12, 2009 2:16 pm

"Белите хора могат да направят какво ли не, но не умеят да го разпределят правилно."
Татанка Ийотаке, Седящият Бик (1834-1890)
Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот DedoTaho » Чет Ное 12, 2009 3:45 pm

“Upon suffering beyond suffering: the Red Nation shall rise again and it shall be a blessing for a sick world. A world filled with broken promises, selfishness and separations. A world longing for light again. I see a time of Seven Generations when all the colors of mankind will gather under the Sacred Tree of Life and the whole Earth will become one circle again. In that day, there will be those among the Lakota who will carry knowledge and understanding of unity among all living things and the young white ones will come to those of my people and ask for this wisdom. I salute the light within your eyes where the whole Universe dwells. For when you are at that center within you and I am that place within me, we shall be one." - Crazy Horse, Oglala Sioux Chief (This statement was taken from Crazy Horse as he sat smoking the Sacred Pipe with Sitting Bull for the last time, four days before he was assassinated.)
We do not inherit the earth from our ancestors, we borrow it from our children.
Аватар
DedoTaho
член от кръга

Мнениеот White Horse » Пон Фев 15, 2010 11:08 pm

"Загубата на вяра отвори празнина в индианския живот - и тази празнина не може да се запълни от цивилизацията. Старите пътища бяха в хармония с ритъма на Природата, свързани по мистични начини със Слънцето, Луната и звездите, с люлеещите се треви, бълбукащите потоци и шепнещите ветрове. На мнозина американски автори им харесва да заявяват, че индианецът трябва "да се издигне до нивото на мислене и действие на белия човек" - но въпросът въобще не стои така! Всъщност белият човек трябва да проумее поне част от духовната сила на индианското мислене. Протестирам срещу това моите хора да бъдат наричани "диваци"! Днешната бяла раса не е и наполовина цивилизована колкото индианците, защото явно не е в състояние да подчини живота си на законите на мира и справедливостта."

Лутър Изправената Мечка, оглала лакота - 1931 г.
Аватар
White Horse
член от кръга

Предишна

Назад към Бит и култура