[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4688: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4690: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4692: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
eaglecircle.org • Виж темата - Команчите

Команчите

За това как са битували индианците, дали са били културни или просто "див народ - ходят голи, ядат хора"

Модератор: Black Wolf

Мнениеот Amrita » Чет Дек 11, 2008 10:32 pm

White Horse, какъв е проблемът да се съчетава Червения път с бойни изкуства, йога, будизъм, християнство или други неща :?: :roll: Защо сте се отказали от тренировките (визирам теб и братовчед ти) :?: :?
Аватар
Amrita
кандидат член

Мнениеот White Horse » Пет Дек 12, 2008 12:58 am

Не е лесно да се отговори на такъв обширен в същността си въпрос, Амрита... Накратко - мисля, че животът е твърде кратък, за да бъде посветен на някакво безконечно "търсене", на непрекъснато "прелитане от цвят на цвят". Смятам, че човек трябва да намери свой Път (убеден съм, че такъв винаги съществува - стига да бъде наистина търсен) и да го следва достатъчно задълбочено и целенасочено, така че да постигне нещо реално по този Път, нещо истинско и заслужаващо си. Доколкото мога да преценя, най-вероятно е вярно, че всички Пътища - ако са истински и бъдат следавни по правилен начин - водят до едно и също Място. Същевременно те ненапразно са толкова много - защото хората са различни и имат нужда от различни форми, цветове... от различни културни особености. Има и още нещо - в днешната действителност, в която информацията става все повече, а знанието все по-малко, ние имаме твърде много "шумове" в съзнанието и това прави съчетаването на различни по своята културна и друга същност Пътища доста трудно, а понякога и невъзможно. Въпреки това познавам немалко хора, които казват, че успешно съчетават (примерно) будизъм и индианство или пък източни бойни изкуства и християнство; други пък дори заявяват, че точно така и трябва да се постъпва, че това е "духът на Новото време" и пр. Чест и почитание на подобни личности, ако наистина се справят толкова успешно, колкото твърдят. Давам си сметка, че животът е най-големият Учител и често той наистина ни тласка по най-различни пътеки, през най-различни периоди, кара ни да научаваме най-различни уроци. Ала когато говоря за свой Път, аз имам предивд Пътя вътре в теб, избран от духа ти, Пътя на сърцето - и ти всъщност крачиш именно по него през всичките различни места, през всичките различни пейзажи и ситуации на житейското си пътуване.

Освен това се старая да не забравям, че вода се добива, като се копае на едно място 20 метра, а не на 20 места по един метър.

Съжалявам, че ми се наложи да употребя толкова много "общи приказки" и станали вече банални изрази от рода на "истински Пътища", "правилно следване" и други подобни, но няма как да се отговори на подобен въпрос по-конкретно... или поне аз не умея да го направя. С което не искам да кажа, че въпросът не е резонен.
Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот heyoka » Пет Дек 12, 2008 3:00 am

Възможно е и да греша...
Аватар
heyoka
кандидат член

Мнениеот White Horse » Пет Дек 12, 2008 7:33 am

Не съм убеден, че предателствата сред индианците са нещо, "взаимствано от белите" - като сред всички други народи, сред различните племена също е имало хора, които са ставали предатели. Отделен въпрос е, че това нерядко е било насърчавано от белите. Също така не е винаги ясно кога става дума за предателство и кога не - пак въпрос на гледна точка и историческа интерпретация. Така например за убийството на известния вожд на брюле лакота Петнистата Опашка от неговия съплеменник Врановото Куче съществува версия, че всъщност е било екзекуция, защото Синте Глешка (П.О.) започнал еднолично да разпродава части от малкото останали лакотски земи на белите. Другата версия обаче е, че си е било чиста проба убийство след свада заради жена! Някои казват, че не е било убийство, а дуел - двамата са се гърмели с пушки и просто В. К. бил по-бърз и по-точен - а други твърдят, че все пак вождът бил застрелян от засада ... и т. н., и т. н. ...

Скалпирането НЕ е донесено от белите. По-скоро е РАЗПРОСТРАНЕНО от белите, защото някои племена в Северна Америка не са имали този обичай, но след като колониалните правителства на Англия, Франция и Испания (по-късно и тези на САЩ и Мексико) започват да плащат за скалповете на враговете си, много индинаци (а и бели) се включват в този доходен "бизнес". Апачите - както и някои калифорнийски индианци, а и други племена - така и не започват да взимат скалпове. Колкото до отрязването на главата на врага - това си е древен военен обичай, разпространен сред много племена още преди идването на белите на континента. Особено е бил характерен за сиуезичните племена - затова и знакът за сиукс е жест, означаващ "резач на гърла/глави". Осейджите практикували този обичай почти до средата на XIX в.

Със сигурност си прав, Хейока, че където и да ти попадне пръстът върху глобуса, там все е имало достойни люде, от които има много какво да се научи. При това смятам, че и все още има такива хора. Не си спомням да съм казвал, че се срамувам от "самурайския" си период, нито пък, че го смятам за изгубено време. Напротив - той със сигурност ми е дал много. В този ред на мисли бих добавил - в отговора си към Амрита - че едва ли става дума точно за отказване от бойните изкуства; мисля, че те са нещо, което си остава с човека за цял живот. По-скоро се касе за изместване на акцента.
Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот десика » Пет Дек 12, 2008 9:24 am

Мисля,че човек винаги знае какъв е неговият Път.Но много хора не обръщат внимание на вътрешното си чувство,глас,инстинкт,всеки го нарича по различен начин.Гледат по-практично на нещата,заглушават Истината в себе си,защото може би така е по лесно и просто.Мислят,че ще свикнат,но идва момента,когато разбират,че не може и така,че все пак е трябвало да тръгнат по Пътя,но твърде често вече е късно.Затова трябва ако щеш и 300 дупки да изкопаеш,но да намериш правилната навреме.И тя да е Истинската.Но не мисля,че има смисъл от толкова копаене,просто трябва да погледнеш в себе си.
А сега се връщам пак към команчите.Понеже само късно вечер съм свободна,тогава чета.Взела съм си една тетрадка,ровя се из сайтовете за индианци(руски най-вече) и пиша ли пиша.Но много ми се спи и без да се усетя снощи прилежно съм превеждала част от "Конникът без глава".Тази сутрин като си го прочетох се усетих.Завеяна работа. :lol:
We can only be what we give ourselves the Power to Be.
Аватар
десика
кандидат член

Мнениеот White Horse » Пет Дек 12, 2008 11:33 am

Десика, само ще си позволя да вметна - като свое мнение, разбира се - че ако хората гледат практично на нещата, те биха открили по-лесно своя Път. Той няма само идеалистични измерения - даже бих казал, че със сигурност си е нещо съвсем, съвсем практично. А "Конникът без глава" определено не ти е нужен :D
Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот Black Wolf » Пет Дек 12, 2008 12:41 pm

Крайно време е да се престане да се гледа на индианците като на някакви идеализирани герои. Те са хора с техните силни и слаби страни, достойнства и недостатъци, познания и невежества.

Като всички хора са можели да бъдат както благородни и хуманни, така и да вършат ужасяващи неща. Такава е човешката природа.

Вапросът е дали са "дали нещо на света" :wink: , дали това нещо е потребно и полезно на света и на НАС днес. Според мен да.

Да, белите са стимулирали обичая на скалпиране у някои племена, при които той не е бил разпространен твърде - преди това те са предпочитали да режат главите на враговете си и да ги изяждат (враговете, не главите)... :P
Ако искате, ще пусна тук една книжка за вземането на "телесни трофеи" от индианците - има неща, за които не бихте се сетили дори... :P
Но нима това показва, че индианците са били диваци, варвари или извратеняци? Според мен не.
Аватар
Black Wolf
член от кръга

Мнениеот десика » Пет Дек 12, 2008 4:37 pm

Това за "телесните трофеи " не вещае нищо добро,особено нещата,за които "не сме се сетили" :shock: .
А образът на "идеалният индианец",който е самото съвършенство и благородство и е безпощаден само и единствено към "лошите"мисля че остава някъде в детството и юношеството и то най-вече в нашите такива.Сега героите са различни.И който истински се интересува от индианската култура не си прави никакви илюзии.Дори и отявлена идеалистка като мен(явно :x ).И според мен са дали много на света ,не напразно точно ТЕ са най-най и във филми и книги. И това,което са ни дали наистина е много ценно!
Любо,понякога Пътя и "практичното" не са съвместими.Представи си,че дълги години искаш да се занимаваш с нещо,да речем някаква мечтана професия.Учиш здраво,постигаш целта си,започваш работа,радваш се-тръгнал си по своят Път.Но се оказва,че парите са малко,вече изнемогваш,предлага ти се работа,която не понасяш,но ще живееш нормално.Тогава ставаш само практичен и тръгваш по друг път,но той вече си е просто път.И това няма нищо общо с идеализма,нарочно избрах нещо по-прозаично-професия.
Но по този въпрос явно има колкото хора,толкова и Истини.
Аватар
десика
кандидат член

Мнениеот dakota » Пет Дек 12, 2008 5:09 pm

Вълчане,явно не е дошло това крайно време,понеже мине се- не мине,току тъй някой новодошъл във форума започва да драматизира.И аз съм го правила,когато нямах тези знания и когато прохождах.

Но когато човек е имал време да изчете доста неща,имал е възможност да попита когото трябва,а не Карл Май,насочен е към правилните източници и автори и след всичкото това продължава да задава досадни въпроси,това вече е смешно.

Ако човек НАИСТИНА иска да научи повече за команчите,то би било редно(освен от писменни източници)да намери и да се обърне към въпросните хора от Обществото,които са изследвали това племе.Не само да разтяга локуми по форума.

Излишно е да се обяснява по сто пъти едно и също нещо,както и е уморително да се слуша постоянно :"това,не го разбирам", "но това е ужасно","това не е индианско","ама как може това да е истина" и т.н и т.н
Аватар
dakota
член от кръга

Мнениеот десика » Съб Дек 13, 2008 11:02 am

Тук бях проявила разбиране и замълчах разбиращо заради тъй наречената "християнска етика " към която съм склонна.Доста тъпо от моя страна :мале: .
Последна промяна десика на Нед Май 30, 2010 8:59 am, променена общо 1 път
Аватар
десика
кандидат член

Мнениеот White Horse » Пон Дек 15, 2008 6:05 pm

А може би е нужно да престанем да противопоставяме Пътя на практичността, като осъзнаем, че те спокойно могат да бъдат в съюз и дори да са едно и също! Наистина, малко или повече всички сме възпитани в представата, че на този свят идеалът винаги се сблъсква с "грубата действителност"и че духовните и възвисени хора едва ли не задължително са мъченици и жертви, докато тези, които успяват, са прагматичните, коравосърдечни егоисти ... и т. н., и т. н. На колко от нас обаче е хрумвало, че понякога точно това мислене определя в една или друга степен живота ни като "страдалчески", "аутсайдерски" или най-малкото неудовлетволяващ?
Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот White Horse » Пон Дек 15, 2008 6:09 pm

Десика, надявам се разбираш, че горното изказване не визира непременно теб или пък единствено теб. Въпросът наистина е принципен - и доста важен, поне според скромното ми мнение.
Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот десика » Пон Дек 15, 2008 8:07 pm

Ако освен идеалистки,имам и мъченически вид, остава само да се кача на кладата на фона на"Кармина Бурана" и да се свърши със земните ми мъки. :lol: :lol: :lol:
А сега сериозно.Въпросът е наистина важен.Ако действително някой успее да съчетае нещата така,че да бъде щастлив и удовлетворен,значи e мъдър човек.Но ако тези понятия са били противопоставяни винаги,трябва доста време да ги събере в едно.Затова за много хора са несъвместими.
Аватар
десика
кандидат член

Мнениеот Amrita » Вто Дек 16, 2008 9:58 am

През последните няколко дни си дадох сметка, че аз далеч не съм наясно какво представлява Червения път, а съм тръгнала да го съпоставям с йога, будизъм и т.н. и да питам доколко може да се съчетава с тях... :oops: Е, очертах си някои неща, но не съм сигурна доколко съвпадат с вашия мироглед или доколко точка едно в моя списък не е точка десет във вашия... :roll:

В този ред на мисли, White Horse, какво представлява за теб Червения път :?: :wink:

Относно отделните пътища, и аз мисля, че най-важна е практичността или доколко нещо работи...Защото бойните изкуства и йога например могат да се ползват за трениране на тялото, а от там и изграждане на воля и самодисциплина, предоляване на стреса и т.н., без човек да се обвързва с конкретната философия (или поне не с частта от нея, която не му допада), което едва ли би било в разрез с Червения път...

Да, съгласна съм, че времето е най-големият проблем...Но мисля, че именно неговият недостиг е основната причина човек да е практичен и да прави това, което му помага (което не противоречи на житейската му философия). Защото и индианците, и йогите, са разполагали с цялото си време и са живеели в съвсем различни условия...А следването на който и да е от тези пътища в днешно време далеч не е това, което е било при тях... :P
Аватар
Amrita
кандидат член

Мнениеот Ели » Вто Дек 16, 2008 10:21 am

Мисля,че т.нар. идеализиране на индианците(или други народи,племена и т.н.) идва не от наивността на интересуващите се от тях,а от нещо друго,особено съществено-чувството за Свободност,търсено от нас.В Онези времена то е било много по-изчистено,по-просто.Всеки е следвал собствения си Път и не е зависел от чуждите Пътища.Да,имало е йерархия,завист,подлост и т.н.,но аршина,с който са били мерени тези хорски недъзи е бил един и същ.На фона на болезненото чувство за чест,благородството,силата и гарантираното право те да бъдат защитавани,жестокостта и предателствата изглеждат малко по-иначе.Защото мотивът да извършиш нещо не дотам "съвършено" за всеки е различен.И е от значение,дори за потърпевшия.
Днес е трудно да запазиш свободата да бъдеш себе си,без това да се отрази на другиго.Уж следваш собствения си Път,но зависиш от безброй условности и "понеже"-та.Най-елементарни в Онези времена неща,за нас са съпроводени с много организация и подготовка(като едно пътуване,например).
Затова често се случва идеалистичното и практичното в Пътя да влизат в конфликт.Освен това благородството и запазване достойнството на другия,нерядко се бъркат с малодушие,слаба воля или липса на войнственост(в добрия смисъл).Тъжно е,когато понякога човек не следва собствен Път,а се щура между хората,събира пръчки и ги удря през краката,колкото да ги забави.
Всеки прави своите завои,обърква се понякога,но върви напред.И търси опора в здравия Човешки Корен някъде много назад.
Извадих своите корени заедно със земята и ги посадих в себе си,за да са винаги с мен.
Аватар
Ели
отворко

Мнениеот DedoTaho » Вто Дек 16, 2008 10:51 am

Темата задълба в доста сложна и съкровена посока, а именно какво е за всеки един от нас Червеният път...но, тъй като все пак е за Команчите в основата си - ето тука един линк към една хубава илюстрована книжка ;) http://rapidshare.com/files/173826596/comanche.zip.html
We do not inherit the earth from our ancestors, we borrow it from our children.
Аватар
DedoTaho
член от кръга

Мнениеот dakota » Вто Дек 16, 2008 2:02 pm

Аватар
dakota
член от кръга

Мнениеот Крис » Вто Дек 16, 2008 2:21 pm

Аватар
Крис
член от кръга

Мнениеот dakota » Вто Дек 16, 2008 3:45 pm

Аватар
dakota
член от кръга

Мнениеот sunflowers » Вто Дек 16, 2008 7:55 pm

Едва ли е необходимо да ставаме крайни. Форумът не е перфектният, но все пак е алтернативният, начин за общуване в група. Форумът "стопява" физическите разстояния по между ни. Освен това, не става въпрос за изкуствено формирана група (напр. детска паралелка, ученически клас, трудов колектив и пр. ), а за самосформирала се група - тук пишат предимно хора с близки ценности и интереси. Цари свобода на мисленето и изказа (стига да са в рамките на доброто възпитание :lol: ), пък ако някоя тема не ти е интересна или ти стане досадна - не влизаш, не четеш и готово! :D

Така че, да вземем всичко хубаво от форума и да си запазим най-красивото - ЧОВЕШКИЯ КОНТАКТ - за когато е възможен. Скъпи на сърцата ни хора са чак в Люксембург, в София, на другия край на Пловдив, от другата страна на парка, ние се бяхме запилели из Алпите, а някои дори на пролет заминават за Северна Америка - така че сме щастливи и веднъж-дваж на година да се съберем! :D Обаче, като видим повече хора он-лайн, веднага забъркваме един колективен чат и в скайпа става веселооо! :lol: Любимото ни занимание с бай Такоджа е да се заливаме от смях - на широкия гръб на бай Татанка :lol:

Извинявам се, да не залитна нейде офф-топик :lol: Вики, а според мен, ТЪЖНО Е, КОГАТО ХОРАТА НЕ СЕ РАЗБИРАТ... по една или втора, или трета причина. Но когато има желание от страна на всички, рано или късно недоразуменията ("препятствията"), дори различията се преодоляват! If there is a will, there is a way - ако има желание, има и начини. Ако няма желание, има само оправдания...
Последна промяна sunflowers на Вто Дек 16, 2008 10:45 pm, променена общо 1 път
Аватар
sunflowers
голям ентусиаст

Мнениеот десика » Вто Дек 16, 2008 10:42 pm

Dedo Taho,благодаря много за линка!
Попаднах на историята за една битка на команчите,която е била предвождана от младия воин и шаман Падащия Койот или Падналия Койот,не съм сигурна за името.Той уверявал хората си,че е неуязвим за куршуми,че може да се издига над облаците и дори да възкресява мъртвите.Държал дълга реч и повечето воини се присъединили към него по пътя на войната.Но много от тях се отнесли скептично към способностите и качествата му на водач и отказали да го следват.Въпреки че се създало военно общество от няколко присъединили се племена,не успели да спечелят битката.Това е една от последните битки в историята на команчите.
Вече вярата в способностите и силите на шамана почти липсвала и това още повече ги разединявало.
Много от събитията,предсказани от Падащия Койот са се случили,някои от тях- доста след неговата смърт.
Аватар
десика
кандидат член

Мнениеот White Horse » Пет Дек 19, 2008 3:09 pm

Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот Black Wolf » Пет Дек 19, 2008 3:54 pm

Аватар
Black Wolf
член от кръга

Мнениеот heyoka » Съб Дек 20, 2008 5:26 am

Атакуващите са обикновено в доста по-неизгодна позиция. По същият начин, ако 1000 ловци на бизони нападнат 30 команчи, резултатът ще е сходен.
Възможно е и да греша...
Аватар
heyoka
кандидат член

Мнениеот Black Wolf » Съб Дек 20, 2008 3:39 pm

Аватар
Black Wolf
член от кръга

ПредишнаСледваща

Назад към Бит и култура