[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4688: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4690: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4692: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
eaglecircle.org • Виж темата - Крахът в образованието и интереса към индианците

Крахът в образованието и интереса към индианците

...от "А вие знаете ли кой е Инчучуна?", през "Мамо, тате, да бягаме индианци!", до "Фаталната искра на Лулу" и "Калино-ирокезките конфликти покрай хубавата Елена"

Модератор: Black Wolf

Крахът в образованието и интереса към индианците

Мнениеот Black Wolf » Сря Сеп 15, 2010 4:56 pm

Ще кажете какво общо има пък между обрадованието и интересъм към индианците? Ами има. И то съвсем пряко.

Лично аз (както вероятно мнозина българи) си живеех със спомените за българската образомателна система, която поне преди години беше на много добро ниво, да не кажем на висота. Очевидно това е вече далечен спомен.
Децата са неграмотни. Почти в буквалния смисъл на думата - едва-едва могат да четат и пишат. Според проучванията 53 % от учениците са на "санитарния минимум" от знания. Това се нарича с една дума - катастрофа.
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=610289

Но какво общо имат индианците? Ами това, че от тях, от тяхната история, традиции и култура се интересуват интелегентните хора.
За повечето от нас пътя към "индианството" е тръгнал от книгите и филмите. Бате Гойко и Пиер Брис са изиграли (и то чудесно! :wink: ) своята роля, но не можем да отречем силното въздейстнвие, което са оказали Лизелота Велскопф-Хенрих, Сат-Ок, Джеймс Фенимор Купър, Карл Май, Джеймс Шулц...
Първоначалния интерес, първия "лък" от извита пръчка, първите пера в косата и дори първата "лула на мира" са инспирирани в значителна степен от прочетеното в тези книги.

Днешните деца не четат книги. Много от тях дори да имат доброто желание с много усилия могат да извършат тази дейност - просто им е трудно да четат!
Младите хора в следучилищна възраст също не четат. Дори повечето студенти във ВУЗ - неграмотността и слабата обща култура там също придобиват застрашителни размери. Това го споделят всички мои познатие, които са преподаватели в различни университети. Това го видях и аз още преди 10-ина години, когато за известно време се правех на преподавател в един университет. :P

"Е, и?" - ще каже някой. Ами всичко това значи, че младите хора вече не "заболяват" от "индиандтво", не се интересуват и следователно няма да има попълнения и в нашата и без това немногобройна дружина. Прясто няма откъде.

Не знам... Може би "границата мижду епохите" в образованието и съответно интераса, любопитството и желанието за научаване на нещо ново беше преди 12-13 год. Тогава (1997-98 г.) нашите лектории в СУ май се радваха на доста голям интерес, доколкото си спомням.

Питам се има ли смисъл да се пънем и да превеждаме, пишем и да се мъчим да издаваме книги... По света книги за индианци - бол. Хиляди заглавия. Учете английски, френски, немси, руски и четете. 8)
Хедожествената литература, а през последните години и нехудожествената, беше първоисточника на интереса по темата. Но когато няма кой да чете...
Аватар
Black Wolf
член от кръга

Re: Крахът в образованието и интереса към индианците

Мнениеот 88 » Сря Сеп 15, 2010 6:18 pm

Днешните тинейджъри са неграмотни и необразовани,но в никакъв случай по-малко интелигентни от предходните поколения,поне според тестовете за измерване на IQ(доколкото може да им се доверим).Тенденцията при тези тестове е към по-добри резултати с всяко следващо поколение.Нежеланието на младите да четат книги е разбираемо при наличието на интернет , кабелна и т.н.Аз съм скептичен(меко казано) към образователната система ,мнението ми е,че вредите от нея са повече от ползите.Според мен спада в интереса към индианците се дължи на промяна в ценностната система,българите и източноевропейците като цяло станахме по-големи материалисти, превърнахме се в консуматори,а в консуматорското общество няма място за индианци!
88
член от кръга

Мнениеот tsigahrah » Чет Сеп 16, 2010 11:02 am

Ами аз бях определено от малцината "четящи" в моя клас. При все това Карл Май го захвърлих преди 20-та страница и с изключение на една детска книжка с иначе много хубави "Индиански приказки", не бях чел нищо за северноамериканските диваци.

Въпреки, че децата (а и не само те) вече не четат книги, има и други начини за предизвикване на интерес - филмите. В жанра всеки бъдещ индианист определено може да открие шедьоври.
Etho niyohtonhak ne onkwa'nikònra.
Аватар
tsigahrah
член от кръга

Мнениеот Black Wolf » Пет Сеп 17, 2010 11:27 am

Абе филми... Расте поколение от лумпени. Явно положението е трагично.
http://www.webcafe.bg/id_868732910_Malki_mrasni_i_zli
Аватар
Black Wolf
член от кръга

Мнениеот десика » Пет Сеп 17, 2010 3:24 pm

Здравейте! Аз съм Мария, на 14 години.Често чета това,което се пише във форума. Тази статия ме накара да се замисля за това как всъщност стоят нещата.

Аз съм представителка на същото това поколение и... за съжаление, в повечето случаи нещата стоят именно така.
Веднъж в училище учителката по литература каза: "Аз сложих очила на четиринадесет години, но беше, защото много четях. А на вас не ви се случва особено често."
Половината (че и повече) от класа кимнаха утвърдително с известна гордост от въпросния факт. Единици бяхме, които не го направихме.
А по коридорите на учебните заведения се наблюдава сходна гледка. На фона на "музика", думите в чиито текст са невъзможни за дешифриране, въпреки че са на чист български (май...), от двама или трима души (поне двама от които, забележете, са момичета), се обсъжда това, че на еди-кой-си майка му/й не дала джобни, поради което не може да си купи цигари/алкохол. Така че "забавлението" след училище ще трябва да мине без него. Всъщност то си е тяхна работа. Тъжното в случая е, че те се изживяват като звездите на училището, слепи за презрително-съжалителните погледи на съучениците си. В своите очи те са си направо герои. С убеждението, че това да си забавен и да си живееш живота се състои от пушене по прашните боклучиви входове около училището и напиване с неизвестно каква субстанция до припадък (буквално..) в самото училище. При един такъв случай на края на учебната година родителите на едното момиче я взеха разтревожени, а на другата... ами, майка й май дори не излезе от работа, за да види какво става. Когато се поосвести, съученичката ми просто сама се прибра вкъщи. Не че й беше за пръв път, де.
Е, все пак, има и светла страна на нещата.
Не при всички нещата стоят по този начин. Вярно е, малко са тези, които не са такива, но все пак ги има. Има такива, които все още не са с изкривено съзнание и дори донякъде да не го осъзнават, имат ценности и... и истински живот. Аз, например, чета. И то постоянно. Интересувам се от различни култури (историята и литературата всъщност са ми любимите предмети). Занимавала съм се (и продължавам да се занимавам) с писане. И висенето по дискотеки с гърмяща чалга и кючеци определено не е в списъка ми с десет желания. Музикалните, литературните и филмовите ми предпочитания обикновено са придружени с въпроса "Какво му харесваш на това?!". Но аз не очаквам някой друг да се интересува от моите интереси (Боже, най-добре да не го правят). За разлика от мен обаче, въпросните индивиди смятат, че всеки, който не харесва това, което и те, просто е надут и иска да ги превъзхожда (не че е трудно..) във всичко.
Една моя съученичка се интересуваше от една доста странна за някой на тази възраст тема - Втората световна война. Реакцията на най-добрата й приятелка беше следната, цитирам: "Оф, Миленоо, писна ми вече от твоите...", като го остави недовършено и махна с ръка. Не твърдя, че аз се занимавам с изучаване на същата тема, но в случая става дума за това, че тя все пак се интересува от нещо. Което си е едно малко чудо.
А донякъде това зависи и от средата, в която е отраснал човек. Когато още от съвсем малък около теб се говори за стойностни неща - за история, за културата на древни народи, от които близките ти се вълнуват, това те кара да мислиш за тези неща, да си изградиш ценностна система, която си остава в теб дори когато тя липсва у връстниците ти.
Но ако отраснеш в среда на постоянно отчуждение, където родителите не говорят за нищо друго освен за това как им е минал денят и единствената насочена към детето реплика е "Как мина в училище? А, добре е било... Браво, браво. 'Айде ходи да си лягаш." просто няма как да израснеш като Човек. Е, не е невъзможно - но ти трябват истинска вяра в убежденията ти и голяма доза силна воля.

Да, Black Wolf, наистина си заслужава. Защото иначе след вас няма да останат хора, които да виждат света по този начин. Да усетиш, че имаш душа и да съумееш да я запазиш. Защото само това е важно. От този миг нататък вече нищо и никой не може да ти попречи да вярваш в това, в което душата ти вярва, защото там е сърцето ти.
Научих го от шепота на вятъра, песента на тополите и танца на есенните листа.
We can only be what we give ourselves the Power to Be.
Аватар
десика
кандидат член

Мнениеот mayan » Пет Сеп 17, 2010 4:10 pm

Благодаря, Мария! Впечатлена съм от това, което казваш и от начина, по който се изразяваш. Истинско удоволствие беше за мен да прочета написаното. :D

Иначе конкретно по темата - доста съм съгласна с мнението на 88.
Аватар
mayan
член от кръга

Мнениеот bruce » Съб Сеп 18, 2010 12:23 am

Просто огромна част от нашите сънародници не искат да знаят нищо за книги, филми и нормална музика. По лесно е да си пуснат чалга музика да ръсят простутии и така нататък. Имах един колега от бившата си вече работа, с когото изключително малко можеше да гововориш за свестни неща. Най любимата му тема беше темата за секса, а дори и една постоянна приятелка не е имал през живота си. Също го интересуваха само чалгата и футбола, много ми се чудеше как мога да седна да чета книга да ходя на концерти на рок групи а да не обичам футбол. Аз просто му отговарях че не харесвам футбола защото за мен той е една безмислица. Може и да не е точно така това си е мое мнение. Опитваше се да ме запали по чалгата но това е просто невъзможно, чудех му се как може да недоволства от обстановката в нашата страна а да слуша музика в която се пее само за много пачки и всякакви невъзможни за бедния човек неща. Беше ми на гости един път пускам му един филм, но той просто не можа и грам да се съсредоточи да погледа поне малко. За мен човек без капка интереси, с никаква цел в своя живот. И не е само той изключително много българи следват неговия пример и това е пагобно. Държавата ни се превърна в мутренска, българите започнаха да слушат мутренска музика и да се интересуват от живота на мутрите. А околния свят и избавлението от това промиване на мозъците изобщо да не ги интересува. Незнам до кога ще продължава това. Аз по принцип мразя позйорите, и затова околу мен има само свестни хора. А хората като тоя моя колега, рано или късно завършват със шише алкохол в ръката си. Без никакъв свестен живот, защото никога не са се интересували от нищо. И така са пропилели целия си живот, дано свестните надвият над това затъпяване обхванало държавата ни.
Mitakuye Oyasin
Аватар
bruce
интересен

Мнениеот Unchi » Пон Сеп 20, 2010 4:53 pm

Благодаря ти, Черни Вълко, че отваряш тема, която може да предизвика отговор като този на Мария! В такива случаи, както и в друг подобен, когато в "Малкия коментар" на децата по бтв едно момченце каза-"важна е душата, не килограмите"по повод въпрос за наднорменото тегло, аз се обнадеждавам, че въпреки обърканото училищно и домашно възпитание не всички са си "загубили" душите. А влечението към индианските неща - сякаш наистина има спад, но отжитейски опит знам, че после следва "бум" и ще е хубаво ние да сме готови за него.
Unchi
член от кръга

Мнениеот ikche wichasha » Сря Сеп 22, 2010 1:53 pm

Образованието си е образование то е почти без значение като изключим смятането писането и отчасти географията и историята и ако успееш да научиш английски или някакъв друг език но всичките години в училище на практика са си загубено време а и там неще разбереш нещо за коренните американци или други коренни народи освен споменати съвсем накратко.И всъщност не носишли това отвътре нищо и никoй неможе да те запали в крайна сметка неможе всички да са индианци.Какво като много хора от по старото поколение в детските си години са се вълнували от тези хора това сие било за тогава ако не беше така в обшноста щеше да сме стотици.Да ама не.Дошъл ли си с искрата от вътре всичко може да я запали снимка рисунка на индианец филм музика а и чуството което идва от вътре ще те води и помага .
ikche wichasha
все по-любопитен

Мнениеот Pejuta » Чет Сеп 30, 2010 7:43 pm

Аз говоря със един Лакота от Standing Rock. Той казва че историята на Лакота е написана във книги от 'уашичу' и не е вярна. :shock:
Never regret anything that once made you smile.
Аватар
Pejuta
член от кръга

Мнениеот Vankata » Пет Окт 01, 2010 2:19 pm

Дали ще се издигна като теб, когато в синева блястяща плуваш...Дали ще се издигна като теб, когато във въздуха танцуваш...
Аватар
Vankata
член от кръга

Мнениеот Black Wolf » Пет Окт 01, 2010 3:37 pm

Въпросът е сложен. Така или иначе историците, които изучават историята примерно на лакота, не си измислят нещата. Те изследват наличните сведения, съпоставят, анализиран и прават изводи. Не винаги индианските легенди съвпадат с изводите. :P Тези легенди също са част от сведенията (изворите) които се използват от историците, но те се мъчат да разберат кое в легендите е истина, и кое не е (защото не всичко е истина). Последното някои индианци не разбират - смикнали са ги да мислят, че щом нещо е "традиция" значи е 100% вярно. Е, не е беш така. :wink:

За народи, които няман собствена писмена история, нещата са сложни. Най-старите лакотски "изброявания на зимите" започват от втората половина на 18 в. (т.е. след 1750 г.)

Иначе какво лебно може да имаме като сведения.
1. Устните предания, вкл. етно-генетичните легенди - извор, с който трябва много да се внимава.
2. Евентуално археологически данни - в случая доста несигурни
3. Писмени сведения от колониялната епоха - за сиуксите първите споменавания се отнасят към средата на 17 в.

Сега примерно археологът К. Шлейзер в книгата си "Wolves of Heaven" се опотва да свърже шайенски исторически предания с археологически находки и според мен го прави доста успешно. Поне звучи интересно. :wink:
Тай анализира ловните ритуали на шаените и ги сравнява с подобни ритуали в Сибир, като намира множество паралели и даже съвпадения. Което не е случайно... Но което не съответства на представите на много индианци, че те произхождат изначално от "Острова на костенурката".

И пр. и пр. - не е еднозначен въпроса. :wink:
Аватар
Black Wolf
член от кръга

Мнениеот Selene » Вто Окт 05, 2010 8:54 pm

Аватар
Selene
все по-любопитен

Мнениеот Ели » Сря Окт 06, 2010 2:25 pm

Би било твърде странно,ако в училище възпитават децата в любов към индианците(или към каквито и да е племена).Ако в училищата се УЧАТ "лумпени",то е заради възпитанието им в семейството.Ценностите се развиват там.За да се зароди интерес към историята,културата и бита дори на собственото ти племе в училище,без да го имаш от роднините си,учителят трябва да притежава божествено обаяние и сладкодумие.Но не смятам,че някой ще ги хаби току-така.Уморяващо е.
Децата са възпитавани от нашето поколение и явно причината да са такива,каквито са,е в нас.
Извадих своите корени заедно със земята и ги посадих в себе си,за да са винаги с мен.
Аватар
Ели
отворко

Мнениеот Selene » Съб Окт 09, 2010 8:45 am

Не изключвай напълно фактора училище - един учител по история примерно е способен да те ОТВРАТИ НАПЪЛНО от нея за години напред. Не племена, не чужди култури, ами нищо да не доближиш с години, докато ти мине отвращението. :x Познавам такива случаи... :(
А иначе да се прехвърля напълно отговорността на училището е повече от безотговорно, а за съжаление доста родители го правят.
Аватар
Selene
все по-любопитен

Мнениеот ikche wichasha » Пон Ное 01, 2010 5:36 pm

За тези които не знаят къде точно се намират индиянците на територията на САЩ това е обяснено точно и категорично в учебника по география за 9 клас на средните общообразователни училища от издателство "Анубис" oт 1996г.Цитирам:"Коренните жители - индиянците, са малко(0,4%) и живеят в западните планински части.Имената на тримата рецензентите няма да изреждам но пред всяко име стои авторитетното за много хора професор или главен асистент.Логически предполагам че качеството на останалата информация която учениците така или иначе са принудени да приемат на доверие не е по добро.
ikche wichasha
все по-любопитен

Назад към За Орловия Кръг