[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4688: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4690: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4692: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
eaglecircle.org • Виж темата - Да се посмеем малко!

Да се посмеем малко!

С други думи "Клюкарник"

Модератор: Black Wolf

Re: Да се посмеем малко!

Мнениеот dakota » Пет Сеп 11, 2009 8:39 pm

Не мисля,че някой се е захванал да се заяжда!
Ако говорим широко и наедро,то и към която сфера на социланото ни общество да надникнем сякаш "добрите" ще са в пъти по-малко или даже единици в сравнение с тези ,които вероломстват.
В средите на ловците и риболовците няма как да е различно.
Но ако говорим за ловците,какво да кажем за това което се случва в така наречените кланици,през които минават животните,за да консумираме ние месо.На готово,освободени от всякаква съвсест...Нима там убиването на животни да е по-хуманно!?И да не би колачите да са случайно светци?!Е,мотивът е друг, не е "за удоволствие"...

Не съм чак толкова наивна и разбирам разликите за които говориш,White Horse.Даже и не споря!
Само исках да кажа,че всяко правило си има своите изключения,които е важно да се отбележат.

Вижадала съм как един дядо седи цяла нощ с две въдички на язовира.Знам това,защото и ние с Емо висим заедно до него.На сутринта ако е хванал десетина рибки,значи ще има с какво да зарадва бабата.Ако не е хванал нищо,здраве да е! В същото време едни юнаци минават с две лодки,заграждат с мрежи и за един час си тръгват с 200кг.риба. :shock:
Други след тях минават с радари,трети залагат винтери и после що нямало риба! :evil:

Когато слушам какво е писал 88,оставам с впечатление,че когато говори за "ловец"той е имал в предвид точно това:Човек,който въпреки,че ловува го прави с нужното отношение.Може да са малко останали такива,може би моите познати се нареждат именно сред тези изключения,но все аз държах да ги отбележа.
Останалото няма какво да го коментирам.Това са извращения.
Аватар
dakota
член от кръга

Мнениеот dakota » Пет Сеп 11, 2009 8:53 pm

Аватар
dakota
член от кръга

Мнениеот 88 » Пет Сеп 11, 2009 9:18 pm

Аз съм месояден,предпочитам месото пред всяка друга храна.За мен не е проблем да убия животно за да го изям,всъщност предпочитам сам да убивам храната си.Не съм като лицемерните еколози които набиват мръвки,но не могат да заколят едно пиле.И през ум не ми минава да се сравнявам с Подиграващия Враните,просто дадох пример че и един толкова специален човек също е ловувал(предимно с карабина тип левър екшън калибър 30-30,а не с лък и копие),макар и това да не му е основно препитание.Според мен при лова с лък има много по голяма вероятност ловеца само да рани животното и впоследствие то да стане храна за чакалите.Самите индианци са предпочитали да ловуват с по модерни оръжия,защото за тях лова не е спорт а източник на храна.Също така съм останал с впечатление че индианците са изпитвали удоволствие от лова(не от убиването),мисля че това е нормално.
88
член от кръга

Мнениеот 88 » Пет Сеп 11, 2009 10:15 pm

88
член от кръга

Мнениеот White Horse » Пет Сеп 11, 2009 11:34 pm

Всичко се свежда до един съвсем прост и абсолютно очевиден извод - и той е, че дивите животни МНОГО НАМАЛЯХА. Това не прави касапите от кланиците светци (такова нещо нито съм споменавал, нито по някакъв начин излиза от думите ми) - просто онези прасета и телета (колкото и да е гадно това - а то Е гадно) се отглеждат само и единствено с цел да бъдат превърнати в пържоли. Човекът - главно евро-американецът, но и човекът въобще - наистина се е намесил твърде драстично в екосистемата, така че каквото и да умуваме тук, каквито и изказвания да правим, нещата вече са доста съсипани. Според мен ни остава да се опитаме да опазим малкото, което ни е останало. Ала щом не е проблем да се убие диво животно, само защото после щяло да се изяде (е, да - и това все пак е нещо): моля, действайте!
Аватар
White Horse
член от кръга

Мнениеот 88 » Съб Сеп 12, 2009 12:02 am

Не само дивите животни намаляват в световен мащаб,а и въобще дивата природа.Проблема не е в лова, а в свръхпопулацията на човешкия вид и унищожаването хабитата на дивеча.Например домашните животни се нуждаят от пасища и фураж което е водеща причина за изчезването на тропическите гори в Южна Америка.Отглеждането на домашни животни е много по пагубно за екосистемата от лова.Консуматорския ни начин на живот убива много повече диви животни от пушките на ловците.
88
член от кръга

Мнениеот heyoka » Съб Сеп 12, 2009 6:39 am

Странно. Може и аз да се бъркам, но на немалко места, има ...все още дива природа, но твърде малко диви животни.
Това правило с бързооборотната популация, не важи ама никак за тук например. Почти цялото население е по градовете, природа бол, а животните, някак си намаляват и изчезват. Кой за развлечение, кой за кеф, кой природозащитник, кой по правилата, кой не... всички правят едно. :дий:
Смятам, че всеки, който вижда животно през мерник, е в това число.
Индианците също са изтривали, от лицето на земята и животински видове и по-малки племена, но при тях не го е имало това чувство, властващо при нас. Чувство за безнаказаност и ...убеденост, в това, че всичко наоколо е създадено, за да им доставя кеф, когато го ядат или убиват.
Май не можах да го кажа много както исках, но мисля, че се разбира какво е мнението ми.
Възможно е и да греша...
Аватар
heyoka
кандидат член

Мнениеот 88 » Съб Сеп 12, 2009 7:34 am

Heyoka в България имаше един период в началото на прехода когато много добре представени животински видове намаляха поради бракониерство в огромни мащаби.Такива бяха случаите със сърната и заека,но днес популацията им успешно се възстановява въпреки че броя на ловуващите нараства и вече хората с ловен билет са около 140 000(по брой ловци на глава от населението има 7-8 държави от ЕС които са преди нас).Мога уверено да кажа че днес повечето традиционни за страната ни животни са с увеличаващи се популации.Например дивата свиня в много райони се е превърнала в напаст за селскостопанските производители.Мечките се увеличават също.Популацията от вълци е сред най-големите на континента.Проблема в България не е толкова в броя на хората,нито в лова, а унищожаването на хабитата посредством сеч и строенето на туристически обекти от типа на хотели и ски писти.Освен това проблема със свръхнаселението засяга и нас макар тук то да намалява.Проблема е че увеличения брой хора в световен мащаб се нуждаят от повече суровини,например амазонската джунгла е слабо заселена но световния глад за говеждо води до унищожението й.Сигурно знаеш че дървения материал от сечите у нас е почти изцяло за износ.Извода е ,че проблема е глобален ,а не локален.
88
член от кръга

Мнениеот heyoka » Съб Сеп 12, 2009 12:09 pm

Добре, ще го кажа по различен начин, същото, защото виждам, че не си глупав човек и те занимват интересни неща.
Представяме си, че аз съм канибал. :негър: Убивам, за да ям? Предпочитам човешкото! Нали сме демокрация все пак?! :D
Да, свръхпопулацията на човека е факт и в много райони се е превърнал в напаст. Уважавам човека и даже съм човеколюбец и защитник на правата му. :глад: Пък и какво толкова?! Навсякъде по света се избиват, какво от това, като и аз си убивам по един, най-много на седмица-две?! :тъжен:
Ако аз напиша това, в ...някой форум от 'човеколюбивите' и настоявам да бъда разбран, каква е вероятността да успея? Пък статистика ще им наизвадя колкото искат и за което искат. :сестра:
Възможно е и да греша...
Аватар
heyoka
кандидат член

Мнениеот 88 » Съб Сеп 12, 2009 12:37 pm

Е,аз не търся разбиране или съпричастност относно становището ми за лова.За мен лично любовта към дивата природа включва в себе си и лова и риболова(не заради садистичното удоволствие да се убива).Изразявам открито позицията си , предпочитам да съм искрен, не лицемер.Отдавна съм разбрал че всеки има своята истина,и нямам за цел да си налагам мнението.Вече неколкократно се споменава думата заяждане,такова нещо няма,поне от моя страна.
88
член от кръга

Мнениеот heyoka » Нед Сеп 13, 2009 12:16 am

Любовта убива викаш :)
Мисълта ми беше, да не се изненадваш, че на някои, това им звучи нелепо, да не кажа абсурдно.
Пък и да, стига с това заяждане. Едва ли някой, с някой се заяжда. Понякога дразниш навалицата, ако съдя по себе си и някои реакции. Ясно, имаш си своя истина и си прекомерно убеден в нея, чудесно, но особеното , в този случай поне, е това, че конфликта и неразбирането, не са между твоята истина и тази на отделни хора тук, а между твоята и истината, която... няма да е пресилено, ако кажа, че е в основата на форума.
Сигурно пишеш и в някои ловно-рибарски форуми. Е... там, в тяхната основа, надявам се да е твоята истина, но недей да ги бъркаш. Ако някой от тук, отиде и пропише там, може би ще се получи нещо сходно.
Казвам, че се надявам, защото, поне до сега, това, на което съм попадал, в коментарите, на този тип форуми е общо взето на принципа "пуцай куме". :дий:
При теб, доколкото успях да разбера, системата е по-адекватна. Иначе казано - ти си от тези, които наричам 'по-малкото зло' и добре би било, ако всички, 'които вдигат шум из горите', бяха такива, въпреки, че не е добро.
Възможно е и да греша...
Аватар
heyoka
кандидат член

Мнениеот 88 » Нед Сеп 13, 2009 1:12 am

Нещо си се объркал,а това ,че се дразниш от мен, си е твой проблем.
88
член от кръга

Мнениеот heyoka » Нед Сеп 13, 2009 11:40 am

Разбира се, ако съм само аз е така.
Нещо съм се объркал значи? :D
Хитро :супер:
Възможно е и да греша...
Аватар
heyoka
кандидат член

Мнениеот Niawen » Нед Сеп 13, 2009 1:33 pm

Не знам, аз не виждам нищо странно в гледната точка на 88. Съгласен съм с мнението му, че бракониерството е като капка в морето на фона на застрояването и унищожаването на хабитати,свързани до голяма степен с производството на месо. Съгласен съм и че няма противоречие между любовта към природата и лова, стига да има разбиране и уважение.

Мисля, че този род главоблъсканици не биха се зародили ако прекарвахме повече време в горите и планините. Включвам и себе си в това число.
Определено не смятам, че живеем във времена, в които е добре да се ловува редовно, но в същото време съм твърдо "за" човек да познава и владее ловните умения. Може би ще настъпят времена, в които тези умения ще са много по-важни отколкото програмирането. Дори ще са животспасяващи. Може би просто защото с тях може да влезеш в по-добра връзка със света вътре и извън нас. Може би защото така тренираш вниманието и волята си, учиш се на спокойствие и дисциплина.
Разбира се затова се изисква да си "търсещ" човек, широкоскроен и буден, а не плиткоумен селски авджия
Аватар
Niawen
член от кръга

Мнениеот Black Wolf » Нед Сеп 13, 2009 9:43 pm

Абе не знам... Вчера примерно видях по книжарниците една книга - , в която някакъв шкембест мустаклия позира до мъртви животни в Африка, Сибир и т.н.

С увлечение съм чел "Саваните на Кения" на Дж. Хънтър, книгите на Джим Корбет, както и множеството ловни разкази, издадени навремето в библиотека "Ловни приключения" на "Земиздат". Ама не е същото...
Едно са Джон Хънтър, Корбет, та дори и нашия Никола Делирадев ("Последният ми лов на слонове", в която се говори всъщност за събития през 1910 г.), съвсем друго въпросния мустаклия с вид на бивш номенклатурен кадър... Sorry, ама така виждам нещата...

Ловът е достойно занимание, когато е или средство за съществуване (при "дивите" народи), или когато е равностойно състезание, при което ловецът дава шанс на животното да се измъкне, или ако е хищник или някой тур, зубър, глиган и пр. и пр., да се бие равностойно за живота си. Т.е. отиваш в гората без да знаеш дали ще се върнеш, което в Европа е начина на средновековното благородничество - ловът като разновидност на войната или турнира.

Спомняте си онзи странен трапер Джак МакКий, майстора на лъкове и др. традиционни оръжия, с когото преди 15 г. бяхме влезли във връзка покрай Обществото на Дж. Шулц, нали? поне някои хора го помнят. Е, ако някой свали гризли с копие, на този шапка му свалям. Щото с "експрес" или още повече с оптика всеки може (ако не е пълен идиот)...

Та не съм против лова, но правя отчетлива разлика между ловец и ловджия.

Особено пък двукрако, убило вълк (не мога да го нарека човек) за мен е обект единствено на... Абе съвсем честно казано, с огромно удоволствие бих отстрелял такова двукрако...
Аватар
Black Wolf
член от кръга

Мнениеот 88 » Нед Сеп 13, 2009 10:42 pm

88
член от кръга

Мнениеот heyoka » Пон Сеп 14, 2009 12:03 am

Възможно е и да греша...
Аватар
heyoka
кандидат член

Мнениеот Black Wolf » Пон Сеп 14, 2009 7:22 am

Знам доста добре какво е представлявал ловът през Средновековието... 8)
Аватар
Black Wolf
член от кръга

Мнениеот dakota » Пон Сеп 14, 2009 11:22 am

Темата май отдавна прескочи смешното!
Аз също споделям позицията ,че ловуването е нещо нормално,че е част от цялостното ни възприемане на света.Подчертавам,за нормалните ни нужди,и то позволеното от закона.Даже смятам,че е полезно децата от малки, да бъдат учени как да оцеляват,как да си набавят храна(в това число и месна) и как да я приготвят.Смятам,че когато човек ловува, се учи да оценява цената на кръвта ,на страданието,разбира по различен начин какво означава някой да умре ,за да живееш ти...
За съжаление също е ясно,че в широк мащаб ловът на дивеч отдавна е излязъл от всякакви етични и нормални форми! :evil:
Да уловиш,след това да убиеш живо същество,да го разфасоваш и да го изядеш,не е като да си го купиш от магазина,готово транжирано,намирисано с подправки и да си го турнеш в тиганя.Познавам хора,които само като видят кръв са готови припаднали,ама иначе люскат месища и развяват знамена за права и свободи. :evil:

Някак си ,не е добре да заставаме от едната страна като"Пазители",а да постравяме другите от другата страна.Защото и ние ходим с еленови гамаши,носим кожени мокасини,украсяваме се с хермелин, орлови пера,костени накити и си шием кожени рокли.
Ето на, сега си шия колчан.Съжалявам,но ми трябва кожа.Приготвила съм дарове,защото знам,че някъде някой е умрял или ще умре,за да ползвам аз неговите елементи.Ние имаме нужда от животните и това не съм го измислила аз!

Така е устроен живота,ние живем за сметка на други,а един ден ние ще станем за храна на някой.

Хейока,как щеше да се закичиш с наниз от глиганови бивни,ако някой не беше свършил "мръсната работа"и не беше отсрелял глигана преди това?Ти да не мислиш,че глигана е умрял от старост?Свободата на избора,казваш...Относително понятие в един свят на поставени реалности.Ние имаме ли свободата да избираме дали ще огладнеем или не.Имаме ли избор,да не усещаме студ?Можем ли да ходим боси,когато навън вали?

Мисля,че да плюем срещу ловците,а да се възползваме от отсреляните животни е не по-малко лицемерно...
Последна промяна dakota на Пон Сеп 14, 2009 11:47 am, променена общо 1 път
Аватар
dakota
член от кръга

Мнениеот Black Wolf » Пон Сеп 14, 2009 11:47 am

Въпросът е не само дали се убиват животните поради някаква нужда (храна, облекло и пр.) или за удоволствие, но и по къкъв начин се убиват и какво правиш за да изразиш отношението си и въобще много неща.
http://www.youtube.com/watch?v=g9oW0Nk7Dm4

Не можеш да казваш "Всички мои роднини", а като видиш животно, да гледаш да го прецакаш...

Ако яко одново погледнем в Среновековието, сещам се какво разказва в своите поучения княз Владимир Мономах: "Два тура метали меня рогами вместе с конем, олень меня один бодал, а из двух лосей один ногами топтал, другой рогами бодал. Вепрь у меня на бедре меч оторвал, медведь мне у колена потник укусил, лютый зверь вскочил ко мне на бедра и коня со мною опрокинул. И с коня много падал, голову себе дважды разбивал и руки и ноги свои повреждал".

Не случайно в средновековна Русия, Полша, Литва, но ив Зап. Европа ловът се е смятал за важна част от тренировката на воина...
Аватар
Black Wolf
член от кръга

Мнениеот dakota » Пон Сеп 14, 2009 12:10 pm

Въпросът е твърде широк наистина!
И какво означава това,да го "прецакваш".Да ти мязам на садист?Нито съм осакатила някое животно,нито имам намеренията да го правя.
Ловя само риба с която семейството ми се прехранва.Малките и пълните с хайвер,ги връщаме обратно във водоема.
Отношението включва много неща.Дарове,молитва,максимално бързо и безболезнено убиване...
Мисля,че не съм пропускала досега нито едно от всичките.

Когато си купуваме месото от магазина,дълбоко се съмнявам,че някого му хрумва да отдаде почит или нещо подобно.
Аватар
dakota
член от кръга

Мнениеот 88 » Пон Сеп 14, 2009 1:59 pm

88
член от кръга

Мнениеот Black Wolf » Пон Сеп 14, 2009 2:43 pm

Да-а... Няма справедливост на този свят.
Аватар
Black Wolf
член от кръга

Мнениеот heyoka » Вто Сеп 15, 2009 6:57 am

Възможно е и да греша...
Аватар
heyoka
кандидат член

Мнениеот dakota » Вто Сеп 15, 2009 7:13 am

Аватар